Zakupoholizm jak pomoc

Zakupoholizm – czym jest

Permanentny przymus dokonywania zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same przedmioty mają znaczenie drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm kiedy również nadmierny konsumpcjonizm przebywa w ciepłych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają dogodne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dostęp do zakupów bez wyjeżdżania spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia kartami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę stanie. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona jest niezdrowe podniecenie na dbaj o zakupach (myśli mogą zawierać charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę określoną w okres ekstazy. Niestety euforia mija po skończeniu zakupów. W zamian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, mając pod opiekę motyw działania.

Najpopularniejsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, czyli osoby, którym przyjemność i radość sprawia nabycie problemu w kuszącej cenie. Są klientami centrów handlowych w sezonie promocji, przecen. Niczym magnes leczą na nich spryty marketingowe w rodzaju: obniżka cen, – 25%, kup 2 w cenie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą część są “kolekcjonerzy” różnego rodzaju gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym nigdy dość dóbr, które przebywają w sferze ich zainteresowań.

Dla innych ważne jest zdobywanie nowych przedmiotów, właśnie z opinii na fakt, iż są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja nasze oczekiwanie nabywania jedynie dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest dodatkowe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Istotne jest ustalenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie nowych metod kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Że fakt stanowi o tyle złożony, że zakupoholizm często popada w parze z różnymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do efektu jest determinacja pacjenta i dobra psychoterapia.