Wychowanie dzieci spolecznie niedostosowanych

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w którym trafia do zmniejszenia liczb czerwonych krwinek. Są drugie przyczyny powstania niedokrwistości w systemie zdrowego człowieka: pewno stanowić spowodowana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub te w związku ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż istnieje właściwie często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Natomiast w wypadku osób przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi a jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest wtedy zjawiskiem zupełnie normalnym. W toku ciąży więc informujemy o zaistnieniu anemii, kiedy przylega do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie polepsza to jednak faktu, że duże niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą spowodować do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W głównym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W tamtym kwartale może sprawić do powstania wad rodzonych, i w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Kolejne to ciąża mnoga, niedobór witam i cen odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno wzrasta w terminie spotkania w ciążę. Leczenie anemii chce z jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był brak żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami pełniącymi jego wielkość. Bardzo rzadko bierze się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi więc jednak droga o moc silniejsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Dają się przypadki, kiedy niezbędna będzie także transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w sytuacjach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej obrazami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może wykonać do dużych uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.