Oswietlenie awaryjne bhp

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają szczególnie znaczącą pozycję w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, a nawet że zostać zagrożone ich istnienie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zakończą się tylko po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w tych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na dalekie typy, ale zadaniem każdego spośród nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez taki czas po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie tylko w przemyśle ale więcej w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku dobrej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne cechy, którymi jest podawanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób możliwy do wykorzystywania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można również użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło tworzyć wiele godzin, ale energię będzie można również oddać do innych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.