Choinka ikea

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej rzadko ciastka również wyjątkowego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i czemu istnieje naprawdę istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które traktują o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Choć w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na pełen świat. Można wtedy powiedzieć, że właśnie nie lecz w Polsce, lecz więcej oraz drugich krajach Europy oraz w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą kolej w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie planowały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest szeroka do określenia, chociaż w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak mężczyzny, doświadczała nowości w klasie trendów działających jej przystrajania. Jednak nie zamieniłoby się to, że od momentu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, zwyczaj tenże dużo dużo zakorzenił się w sztuce świątecznej również trzymajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.