Bezplodnosc i co dalej

Chęć założenia rodziny często ogranicza się nie tylko z podjęciem uchwale o małżeństwie, tylko i z myślą posiadania dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w moc przypadkach z dalekich przyczyn prezentuje się to ciężkie i należy podjąć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest tak wiele. Że toż być np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u kobiety albo stosunkowo niskie parametry męskiego nasienia. Czasem oraz, mimo wielu badań, ukazuje się, że lekarze nie są w okresie określić przyczyny niepłodności a tymże tymże zastosować dobrych metod jej przyjmowania. Kiedy różne formy zapłodnienia zawiodą, pary kwalifikują się głównie na pokrycie sztuczne, czy takie, które realizuje się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Spośród obecnego modelu rozwiązania często więc korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do normalnego zapłodnienia. Metoda ta prowadzi nadal wiele kontrowersji, jednak dla wielu par muszących mieć potomstwo jest dobrym rozwiązaniem.

Warto jeszcze wspomnieć, że kwalifikując się na taką metodę należy zdecydować czy będziemy podejmować z nasienia naszego partnera czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wyklucza tę idealną możliwość. Pierwsza wizyta u lekarza związana jest ze długą ankietą medyczną, na jej sprawdzania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie przeprowadzało się wcześniej, należy także dać ze sobą całą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a dodatkowo wykorzystuje jej szereg nowych badań. I klient pragnie pamiętać zbadane nasienie, poza tym znajduje skierowanie do innego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników ostatnich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często przedstawiają się potrzebne również inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym poddani zostają oboje partnerzy. Następnie podejmuje się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Następny krok to uzyskanie zarówno nasienia mężczyzny, jak i cel jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu powstają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika uczy się do ciała kobiety. Po jakiś dwóch tygodniach należy zgłosić się na poszukiwanie.